Könnyebb, de gondolkodós: ilyen volt a 2025-ös emelt szintű közigazgatási ismeretek érettségi

A 2025. május 13-án lezajlott emelt szintű közigazgatási ismeretek írásbeli érettségi egy átgondolt, kiegyensúlyozott feladatsorral várta a vizsgázókat. Az összkép alapján a vizsga könnyebb volt, mint a 2024-es, különösen azok számára, akik nem csupán magolták a tananyagot, hanem megértették az összefüggéseket is. A feladatok világosan megfogalmazott kérdésekkel dolgoztak, és egyértelmű logikai ívet követtek, ami nagyban segítette a diákokat a válaszadásban.

A vizsga ugyanakkor nem volt minden tekintetben könnyű. Bár a tartalmi elvárások teljesíthetők voltak, a rövid válaszokra rendelkezésre álló 60 perces időkeret feszesnek bizonyult. A diákoknak gyorsan kellett haladniuk, és több olyan feladat is volt, amely részletesebb kifejtést vagy gondolkodást igényelt. Különösen azok számára, akik hajlamosak alaposabban megfogalmazni válaszaikat, vagy előbb vázlatot készítenek, az idő rövidsége komoly nyomást jelenthetett. Egyesek számára a szűk időhatár a válaszok befejezését is megnehezítette. Az esszékérdések viszont a források alapján könnyen megválaszolhatóak voltak a biztosított 120 perces időkereten belül.

Tartalmilag a vizsga a közigazgatási ismeretek tantervi követelményeit jól tükrözte. A forrásszövegekre épülő feladatok – amelyekből több is szerepelt – átláthatók voltak. Ezekben jellemzően szövegértelmezésre, logikus következtetésekre, illetve a forrásban szereplő információk alkalmazására volt szükség. Az ilyen típusú kérdések azoknak kedveztek, akik gyakorlottak a lényegkiemelésben és a szabatos fogalmazásban.

Ugyanakkor volt néhány olyan terület, amely nehezebbnek bizonyult. Az Európai Unió döntéshozatali mechanizmusait érintő kérdések, például a minősített többségű szavazás vagy a tagállamok népességi arányainak értelmezése, komolyabb gondolkodást kívántak. Hasonlóan nagyobb figyelmet igényelt a civil szervezetek szerepének és közhasznúságának értelmezése, amely nem pusztán definíciós szinten jelent meg, hanem gyakorlati példákon keresztül kérdezett rá a társadalmi funkciókra is.

A vizsga célja nemcsak az ismeretek számonkérése volt, hanem annak ellenőrzése is, hogy a tanulók képesek-e értelmezni és alkalmazni azokat a tudáselemeket, amelyek a közigazgatás működéséhez és a közélet megértéséhez szükségesek. Ez a megközelítés különösen indokolt, hiszen a tantárgy jól kapcsolódik olyan továbbtanulási irányokhoz, mint a jog, a közigazgatás, a politikatudomány vagy a nemzetközi tanulmányok.

Azoknak a diákoknak, akik jövőre terveznek emelt szintű érettségit tenni közigazgatási ismeretekből, érdemes már most átgondoltan megkezdeni a felkészülést. Ebben komoly segítséget nyújthat az a kifejezetten erre a vizsgára fejlesztett online tanfolyam, amely a teljes tananyagot lefedi, lépésről lépésre vezet végig a témakörökön, és gyakorlófeladatokkal is támogatja a tanulást. A tanfolyam bármikor elkezdhető, rugalmasan végezhető, és elérhető a következő címen:
https://tarsadalomerettsegi.hu/courses/emelt-szintu-kozigazgatasi-ismeretek-e-learning-erettsegi-felkeszito-tanfolyam/