📢 FIGYELEM! 📢 Az Oktatási Hivatal közzétette a 2025-ös állampolgári ismeretek érettségi projekttémáit! 📝

 

1. Vállalkozás és vállalat

Az üzleti terv Mutassa be a hazai vállalkozások működési mikro- és makrokörnyezetének főbb jellemzőit! Munkája során legalább három szempontból vizsgálja meg a kérdést! Lehetséges szempontok: jogi előírások, piaci viszonyok, etikai megfontolások, fogyasztói igények, földrajzi adottságok, vállalkozói kompetenciák. Készítsen üzleti tervet egy ön által választott terméket vagy szolgáltatást értékesítő vállalat számára. Az üzleti terv elkészítésének célja, hogy segítsen eldönteni, hogy érdemes-e belekezdeni a vállalkozói tevékenységbe. Az anyag összeállításához vegye figyelembe a következő szempontokat: a konkrét termék vagy szolgáltatás bemutatása, a vállalkozás mikro- és makrokörnyezetének bemutatása, szervezeti struktúra, pénzügyi terv. Üzleti tervéhez csatoljon egy kockázatelemzést is, amelyet SWOT vagy PESTEL módszerrel készítsen el.

2. Az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választások

Mutassa be a többségi, arányos és vegyes választási rendszerek főbb jellemzőit öt európai országban! Milyen előnyei és hátrányai lehetnek a felsorolt választási rendszereknek? Az összehasonlító elemzés lehetséges szempontjai: szavazatok hasznosulása, egyéni jelöltek és pártok szerepe, helyi közösségek érdekérvényesítő képessége, választási küszöb, kormány stabilitás kérdése, kis pártok szerepe, választói akarat megvalósulása, esetleges torzulása. Készítsen választási eredményeken alapuló összehasonlító tanulmányt a brit, a belga és a magyar választási rendszerre fókuszálva és elemezze a három ország legutóbbi választási eredményét a fenti szempontok alapján!

3. A Magyar Honvédség békefenntartó tevékenysége

Milyen nemzetközi válságkezelői és békefenntartói feladatokat látott el Magyarország a rendszerváltoztatást követően (1990-2023)? Mutasson be egy Európán kívüli és egy európai békemissziós színteret az elmúlt időszakból! Hogyan kapcsolódott be a Magyar Honvédség a különböző missziókba, milyen jogi és politikai döntések álltak ennek hátterében? Milyen konkrét feladatok vártak a békefenntartói tevékenységet folytató katonákra, és milyen veszélyeket hordozott magában a küldetés? Tárja fel, milyen nemzetközi koalíciós együttműködés kísérte ezeket a békemissziókat! Elemezze kérdőíves felmérés segítségével, hogy a kortárs környezet milyen mértékben van tisztában a Magyar Honvédség békefenntartó tevékenységével.

Ha az állampolgári ismeretek érettségi tananyagában van szükséged segítsége, ajánlom középszintű állampolgári ismeretek e-learning érettségi felkészítő tanfolyamomat.